Jak powinien wyglądać odpowiedni strój dla chłopca na Pierwszą Komunię Świętą?

Przeważająca część rodziców przykłada wiele starań do przygotowania dziecka do przyjęcia sakramentu, jakim jest Pierwsza Komunia Święta. Nieodłącznym elementem tego wydarzenia jest wybór odpowiedniego stroju. Zarówno rodzice dziewczynek, jak i chłopców chcą, aby ich dziecko dobrze się czuło, ale także ładnie wyglądało. Stąd dbałość o takie szczegóły jak fryzura i różnego rodzaju dodatki. Obecnie coraz więcej parafii pozwala rodzicom na swobodę wyboru komunijnego ubioru dla dziecka, jednak należy pamiętać o tym, że musi być to strój godny powagi wydarzenia.

Garnitur, komża czy alba komunijna dla chłopca?

Jednak nie we wszystkich parafiach panuje liberalne podejście księży do komunijnych kreacji i niejako wymuszają oni, aby wszystkie dzieci wyglądały tak samo, narzucając rodzicom wybór strojów liturgicznych. Bardzo popularne są alby komunijne dla chłopca, które cechują się prostym i uniwersalnym krojem. W naszej ofercie znajduje się kilka fasonów: rozszerzane, z zakładką, habitowe oraz krótkie. Elementami ozdobnymi tego rodzaju ubioru są złote, srebrne lub białe tasiemki, którymi mogą być obszyte rękawy. Można także ozdobić albę subtelną gipiurą, a niektóre z modeli mają naszytą złota hostię.

Alba komunijna dla chłopca jest ubiorem, w którym dziecko może czuć się swobodnie, ponieważ w żaden sposób nie ogranicza jego ruchów. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że jest bardzo subtelna – idealna na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Warto również wspomnieć o kwestii finansowej. Zakup garnituru dla dziecka może przekraczać możliwości rodziców, natomiast ceny alb są znacznie przystępniejsze.

Alternatywą dla alby liturgicznej jest komża. Co prawda mogą one być uszyte z tych samych tkanin, takich jak atłas, żorżeta czy gabardyna to jednak komża stanowi zupełnie inny strój. Przede wszystkim jest znacznie krótsza, o rzymskim kroju z nakładanym kołnierzem lub bez niego. Może także mieć wycięcie, który odsłania koszulę. Podobnie jak alby, również komże są ozdabiane tasiemkami wokół rękawów, a na karczku może znajdować się hostia.

Na uroczystość komunijną można wybrać dla dziecka elegancki garnitur. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że nie w każdej parafii taki strój jest dopuszczalny. W naszej ofercie znajdują się komplety składające się ze spodni i kamizelki z żorżety, gabardyny oraz elany połączonej z  wiskozą w szerokiej gamie kolorystycznej: czerni, bieli oraz grafitu. Dodatkowo można wybrać tkaninę z w prążki, kratkę a nawet z odrobiną delikatnego połysku.

Komunijne dodatki dla chłopców

Dopełnieniem chłopięcego stroju komunijnego jest oczywiście koszula. W zależności od uznania może być z krótkim lub długim rękawem. Oczywiście nie można zapomnieć o wierzchnim okryciu. Może być to stylowa marynarka lub elegancki sweter. Do alby najlepiej wybrać biały, natomiast do garnitury może być czarny, szary lub granatowy. Dodatkiem, który ładnie podkreśli wygląd chłopca jest muszka, krawat lub musznik.

Kompletując strój do Pierwszej Komunii Świętej trzeba zadbać o odpowiednie obuwie dla chłopca. Do białej alby liturgicznej oraz do garnituru najlepszym wyborem będą klasyczne, sznurowane półbuty, najlepiej w kolorze czarnym. Buty powinny być eleganckie i na tyle uniwersalne, żeby pasowały do okazji. Warto także wziąć pod uwagę aspekt czysto praktyczny, mianowicie białe lub kremowe obuwie pięknie współgra z garniturem w podobnych odcieniach, ale po Komunii chłopiec już raczej ich nie założy. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem są wspomniane już klasyczne czarne buty, które będzie można włożyć na wiele innych okazji.

Stroje komunijne dla chłopców

Czasami rodzice próbują nieco ożywić strój komunijny i nadać mu odrobinę charakteru. W przypadku butów zamiana sznurówek z czarnych na czerwone mieści się w granicach dobrego smaku, a przy okazji cała stylizacja staje się bardziej nowoczesna.

W ostatnich latach stałym elementem  dodatków na Pierwszą Komunię są maseczki ochronne. Ze względów bezpieczeństwa każde dziecko powinno mieć przynajmniej jedną w trakcie uroczystości w kościele. Rozumiejąc potrzeby zachowania szczególnej ostrożności, nasza firma zajmuje się szyciem maseczek dla dzieci.