Jak powinien wyglądać odpowiedni strój dla dziewczynki na Pierwszą Komunię Świętą?

Przyjęcie sakramentu Pierwszej Komunii Świętej jest niezapomnianym wydarzeniem w wielu katolickich rodzinach. Wraz z przygotowaniem duchowym pojawiają się inne szczegóły, takie jak wybór stroju i dodatków do Pierwszej Komunii oraz przygotowanie uroczystości po ceremonii kościelnej. Jednym z głównych zadań rodziców jest wybranie odpowiedniego stroju i akcesoriów dla dziecka. Niektóre parafie podają szczegółowe wytyczne dotyczące ubioru, które są odzwierciedleniem szacunku dla sakramentu.

Można powiedzieć, że istnieje swego rodzaju kodeks ubioru dla dzieci pierwszokomunijnych, ale i tak w każdym sezonie widać nową linię strojów. Sezon zakupowy rozpoczyna się w styczniu i osiąga szczyt pod koniec kwietnia. Aby mieć pewność, że sukienka lub alba będzie odpowiednia, sugerujemy rozpoczęcie zakupów w lutym. Dzięki temu będziesz mieć dużo czasu na znalezienie odpowiedniego ubioru, dokonanie przeróbek lub uszycie stroju na zamówienie.

To, jaki styl wybierzesz, będzie zależeć od Twojego gustu. Niektórzy wolą tradycyjne i proste suknie, inni wybiorą bardziej wyszukane modele oparte na aktualnych trendach, a jeszcze inni będą chcieli czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Przy tak wielu wyborach, od czego zacząć?

Sukienki komunijne

Sukienka do Pierwszej Komunii Świętej powinna być stosowna do okazji i sięgać poniżej kolan. W naszej ofercie znajdują się modele do połowy łydki oraz dotykające kostek, klasyczne i tradycyjne sukienki, a także alby komunijne dla dziewczynek, jak i bardziej współczesne stroje. Obecnie coraz więcej parafii dopuszcza bardziej liberalne podejście do ubioru dzieci, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom posiadamy wiele alternatywnych rozwiązań: klasyczne sukienki komunijne, taliowane, typu „józefinka”, z satyny, a także sukienki premium, zdobione koronkami, szyfonem, tiulem, w stylu francuskim, z wielowarstwowymi spódnicami. Wybór jest ogromny.

Alba komunijna dla dziewczynki

Niektórzy rodzice stają przed dużym dylematem w co powinni ubrać córkę przystępującą do Pierwszej Komunii Świętej. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań z pewnością docenią alby komunijne dla dziewczynek. Bez wątpienia to najbardziej uniwersalny strój. Oczywiście istnieją różne warianty, w tym z karczkiem, kontrafałdą, zakładką, habitowe oraz rozszerzane.

Komunijne dodatki dla dziewczynek

Niezależnie od stylu sukienki, można ją rozbudować o ciekawe dodatki. W komunijnym miesiącu – maju, pogoda bywa kapryśna, dlatego nie można zapomnieć o okryciu wierzchnim. W przypadku alby liturgicznej wybór ogranicza się do pelerynki lub sweterka, natomiast do sukienki można dobrać zarówno pelerynę, ale także bolerko lub baskinkę.

W dniu Pierwszej Komunii Świętej największe znaczenie ma sakrament, ale nie ulega wątpliwości, że każda dziewczynka chce ładnie wyglądać. Skromna, adekwatna do wieku i powagi wydarzenia fryzura często jest zwieńczona wiankiem, stroikiem lub diademem czy spinkami. Najważniejsze, żeby ozdoba pasowała do stylu komunijnego stroju. Dodatkowo całość można dopełnić gustownymi rękawiczkami i torebką, która pomieści książeczkę do nabożeństwa, różaniec i chusteczkę. W ostatnim czasie wśród obowiązkowych dodatków znajdują się maseczki, które także posiadamy w swojej ofercie.

Sukienka czy alba komunijne dla dziewczynek?

Wybór pomiędzy sukienką komunijną i albą liturgiczną nie jest oczywisty dla wielu rodziców.

Alba jest symbolem czystości duszy będącej w stanie łaski uświęcającej. Alba jest długą, prostą tuniką, o długich, szerokich rękawach, sięgającą do kostek. Nieodłącznym elementem alby liturgicznej jest cingulum – pas lub gruby sznur z frędzlami na obu końcach służący do przewiązania w pasie alby.

Zatem albę charakteryzują dwa elementy – konstrukcja i kolor. Natomiast wyłącznie jeden z tych elementów stanowi różnicę między sukienkami i albami. Alby komunijne bazują na prostej konstrukcji z kontrafałdami na całej wysokości alby. Sukienki natomiast bazują na kroju podkreślającym sylwetkę, są bardziej dopasowane do ciała.